15 september 2009

Peleriini kudumise juhendEriline tänu Helele, kes laenas mulle mõneks päevaks oma peleriini järgitegemiseks! 

Mõned õpetused leidsin ka venekeelsetelt netilehtedelt: siin ja siin.
Kui ma õieti aru sain, siis üks juhend näeb ette alustamise alläärest, teine aga ülemisest servast. Mina tahtsin alustada ülaservast, aga mulle ei meeldinud, et kude jäi siis õlgadel ''tagurpidi''. Seega alustasin uuesti ja alläärest.

Minu versioon:
Vaja läheb:
2 tokki Novita Helen, 2 tokki Baronesse Mohair (või vastavalt endale meeldivad lõngad, võivad olla kõik ühte sorti), vardad nr 5 ja 8. 

Kudumine:
Lõin üles kahe lõngaga (kaks erinevat lõnga kõrvuti) ja nr 8 varrastega 101 silmust (kindlasti peab silmuseid olema paaritu arv). Kasutasin sellist kudumisvõttega silmuste ülesloomist nagu Haapsalu sallide puhul. Võib ka tavalisel viisil, aga peab arvestama, et alläär oleks piisavalt veniv! 
Esimese silmuse tõstsin alati kudumata üle ja viimase kudusin alati parempidi. Äär jääb silmuseline. 

* Koo nr.8 varrastega 16 rida patentkudet.

* Võta vardad nr. 5 ja koo ainult ühe lõngaga (minul mohäär) 4 rida 1-1 soonikut.
NB! Patentkude on alati kootud kahekordse lõngaga nr 8 varrastega ja soonik ühe lõngaga nr 5 varrastega!

* 14 rida patentkudet.

* 4 rida 1-1 soonikut. Viimasel soonikureal (pahemal pool) tegin kahandused. Koo alguses 14 silmust, siis 3 silmust parempidi kokku kududa, nii et keskmine silmus jääb pealmiseks. 7 silmust soonikut, 3 kokku jne... lõpus jälle 14 silmust soonikut. Ehk siis skeem selline: 
14 – 3k (kokku) – 7 – 3k – 7 – 3k – 7 – 3k – 7 – 3k – 7 – 3k – 7 – 3k – 7 – 3k – 14
Vardale jääb 85 silmust.

* 12 rida patentkudet.

* 4 rida 1-1 soonikut. Viimasel real taas kahandused: 
6 – 3k – 7 – 3k – 7 – 3k – 7 – 3k – 7 – 3k – 7 – 3k – 7 – 3k – 7 – 3k – 6
Vardale jääb 69 silmust. 

* 10 rida patentkudet.

* 4 rida 1-1 soonikut. Viimasel real kahandused:
8 – 3k – 7 – 3k – 7 – 3k – 7 – 3k – 7 – 3k – 8
Vardale jääb 59 silmust. Kahandusi enam ei tule.

* 8 rida patentkudet.

* 4 rida 1-1 soonikut. 

*Koo silmad maha üsna tugevalt, et serv hiljem välja ei veniks ja kenasti kaela ümber hoiaks. 

Kui tahad veelgi rohkem kaela ligi hoidvat peleriini, siis alusta kahandamist juba peale esimest patentkoetriipu. Sel juhul minu antud kahandusskeemid ei kehti ja tuleb endal natuke matemaatikaga tegeleda! 3 parempidi kokkukudumist tuleb alustada alati sealt, kus vasakul vardal on parempidine silmus esimene – ehk siis parem-pahem-parem tuleb kududa kokku üheks parempidiseks silmuseks. 

Küljeosad ja paelad on kootud ühe lõngaga (mohäär) ja nr 5 varrastega.
Nüüd, kus salliosa sai valmis, kudusin külje pealt ääresilmustest vardale 41 silmust (siin peab jälle olema paaritu arv silmuseid). 3 esimest ja 3 viimast silmust koo alati parempidi, et serva moodustuks ripskude. Põhikude on parempidine ja tagasireal pahempidi. Igal parempidisel real tegin keskel kahanduse: 2 silmust parempidi kokku – 1 parempidi – 2 silmust ületõstmisega kokku. Keskele moodustub triip. Kudusin kolmnurka niikaua kui vardale jäi 7 silmust. Edasi kudusin patentkoes paela ca 30 cm. Teine külg täpselt samamoodi. Ja ongi valmis!

Erinevate lõngade ja varrastega on tulemused erinevad. Sallil, mille pealt ma mustrit maha viksisin, oli üleüldse keskmine patentkoes osa ilma igasuguste kahandusteta. Lihtsalt ülemine serv oli kokku hoitud. Veelgi lihtsam teha, aga kahandustega kudum jääb ümber kaela paremini hoidma. Patentkoe triibud võib vabalt teha ühelaiused. 

Minu peleriin sobib umbes suurustele 40-44. Suurust saab varieerida, võttes veidi peenema lõnga ja/või peenemad vardad või luua keskmisele osale vastavalt vähem või rohkem silmi. Mõõtsin ära keskmise patentkoes osa pikkuse: ülevalt 40 cm ja alt ca 120 cm. Eks ta on vast veidi juba veninud ka. Laiust on 35 cm. 

Kui küsimusi tekib, siis vastan meelsasti!
Head kudumist!  

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar