26 detsember 2024

Küünlapärg

Tegin emale jõulukingiks pärja LED-küünla ümber. Õieti on see pärg ostetud, mina ainult kaunistasin. Nii et käsitööd on siin küll vähe, aga olgu ajaloo huvides mu tegemine ikka jäädvustatud! :)

Pärja peale sai pandud seda, mis kodus olemas oli. Männikäbid on kunagi väga ammu kullavärviga värvitud. Kaunistused on kinnitatud kuumaliimiga, ümmargused väiksed pärlid lihtsalt sisse torgatud, neil olid traadist sabad. 




Kuna jõulud kestavad teadupärast kolmekuningapäevani, siis soovin kõikidele kaunist jõuluaja jätku!

07 detsember 2024

Müts

Oma eelmise mütsi kudusin pea 10 aastat tagasi! Selle mütsi jaoks sain inspiratsiooni esiteks oma uuest kollasest jopest, mille juurde oli sobivat mütsi vaja ja teiseks telesaatest Minu IKEA kodu, kus proua Ines oma värvirõõmsaid kudumeid näitas. Mulle meeldivad ka värvid! Sain tohutu inspiratsioonilaksu! :) Juhuslikult leidsingi kohalikust kaubamajast selle õige lõnga, mustri otsimisega läks aega - tahtsin algul kirjatud mustrit teha, aga lõpuks valisin lihtsa kahevärvilise koekirja. Taust must ja muster vikerkaarevärviline. Servas on tavaline 2:2 soonik, milles pahempidised silmused mustaga ja parempidised värvilisega. Koekiri video järgi, mõningate muudatustega (vahele kudusin kaks rida mustaga). Pealae kahandused nuputasin ise välja ühe pildi järgi. Nagu ikka, tuli ka harutamist ette. Esialgne versioon oli ilma pööratud servata, aga kuna see munakoor mulle ikka peas ei meeldinud, lõikasin serva ära, korjasin silmused uuesti varrastele ja kudusin teistpidi uuesti serva, pahemale poolele ja pikema, et saaks peale keerata. Nüüd mütsi juba nädala jagu kantud ja võib rahul olla! 





Lõng: Novita 7 Veljestä, värvikood 099 must, 80% villa, 20% polüamiidi, 100g = 200m
Novita 7 Veljestä Raita, värvikood 980 satenkaari (vikerkaar), 80% villa, 20% polüamiidi, 100g = 200m

Lõngakulu: musta 70g ja värvilist 40g (tegelikult veidi vähem, sest harutamisega läks ühe mütsiserva jagu kaotsi)

Vardad: nr 3,5 

Silmuseid varrastel: 128

Suurus: 57

28 november 2024

Järjehoidja

Eile näitasin pliiatsitaskut, nüüd järjehoidja ka valmis. Natuke kitsam ja tutike otsas. Selle tutikese sain ühe kruusi küljest. Õpetusvideo leiab SIIT


27 november 2024

Pliiatsitasku

Nägin Instagramis videoklippi ja kohe tuli tahtmine järgi teha. Olin just ostnud uueks aastaks kalender-märkmiku ja sellest lähtudes valisin ka kanga värvid. Kõik on pärit ühest suuremast jääkide kotist, kuhu ma kogun kõige pisemaid kangatükke. Mõõdud tõlkisin videost Google Lensi abil. Video ise on SIIN

Pliiatsitasku käib kummiga märkmiku kaane ümber. Vaheriie oli mul natuke paks ja jäik, natuke pusimist oli. Kui veel teen, siis vaatan mingi õhema materjali. Tegin samas stiilis järjehoidja ka, aga see on veel lõpetamata. Näitan järgmises postituses. 




Ahjaa! Ma tegin endale logo ehk vesimärgi. Õigemini lasin AI-l teha ja ise korrigeerisin veidi fototöötlusprogrammis. Päris kena ju! Olgu öeldud, et kassi mul (veel) pole, aga ilma kassita pole ka mingi elu, olgu siis kasvõi logo peal! :)

01 november 2024

Teemantpilt

Tükk aega tagasi sai valmis mu esimene teemantpilt. Osaliselt pärlitega kaetud, natuke lihtsam alustuseks. Mõned pildid on veel tagavaraks, näis kuna viitsin nikerdama hakata. 

Lõpuks sai pilt ka raami ja on valmis kellegi seinale kolima. Pildi suurus on 24,5x24,5 ja raam 30x30.


20 august 2024

Rebane

See reinuvader sai alguse juba 2022. aasta jaanuaris. Kehaosa koos sabaga said valmis ja sinnapaika ta jäigi... Kuni selle suveni. Kõrvade ja jalgadega läks ka terve igavik. Sel suvel mul käsitöö tegemine mitte kuidagi ei istunud. Aga lõpuks on rebane valmis ja käis tänase pidupäeva puhul ka väiksel jalutuskäigul ja  fotosessioonil Taevaskojas. 




Rebase kudumisel kasutasin erinevaid värve Raasiku 8/2 lõngajääkidest ja vardaid 1,5. Sees on puhas lambavill. Rebane on ninaotsast sabaotsani 35 cm pikk. Õpetuse leiab raamatust Musterloomad.

15 juuli 2024

Sokid

Lõpuks on mul jälle midagi näidata, kuigi need sokid said ammu valmis. Kokkuvõtvalt: alustasin märtsis, lõpetasin aprillis, viimistlesin mais ja pildistamiseni jõudsin juulis.

Soki soonikuosa on tehtud selle video järgi. Algul lõin üles 72 silmust, peale soonikut kudusin veel ühe rea sama lõngaga parempidi ja sellel real kasvatasin ka mustri jaoks 8 silmust juurde. 

Otsisin ja proovisin erinevaid mustreid, miski ei tundunud hea. Lihtsalt triibuline ka ei kõnetanud, tokis tundus lõng ometi nii ilus. Lõpuks jäi YouTube´is silma üks huvitav muster ja rohkem ma enam otsida ei viitsinud. See muster jäi! Mis vardaga mis osa sai kootud, on muidugi enamuses meelest läinud. Iga kord luban endale, et järgmine kord panen kõik kohe kirja, aga näed, ei pane. Jääb ju meelde... Mustri põhiosa on kootud 2,5 varrastega, AGA tallaalune triibuline osa nr 2 vardaga (kaks varrast 2,5 ja kaks varrast nr 2). Pidin kogu aeg meeles pidama, et ikka õige vahetusvarda võtaks. Kui te videot vaatate, saate aru, miks ma seda tegin. Mustriosa tõmbab rohkem kokku ja tald venib liiga pikaks. 

Kannaosa on tehtud ületõstetud silmustega, aga vaheldumisi. 


Tegin ka väikese skeemi. Kaks rida kududa ühe värviga, kaks teise värviga ja nii vaheldumisi. Kõik silmused on parempidi või siis ületõstetud. Lihtsaks teeb asja see, et ühel real erinevaid värve ei kasutata.


Lõng: Regia 4-kordne sokilõng, värvikood 01047, 75% villa, 25% polüamiidi, 100g = 420m
Regia 4-kordne sokilõng, värvikood 02735, 75% villa, 25% polüamiidi, 100g = 420m

Vardad: nr 2 ja 2,5 

Silmuseid varrastel: 72, peale soonikut 80

Suurus: nr 40

19 märts 2024

Pajalapid

Õppisime käsitööringis šenilltehnikat. Valisin esimeseks katsetuseks midagi väikest - pajalapid. Kangakihte sai 6, aga lahtilõigatud 5. Lisaks veel õhuke puuvillane vatiin ja tagumine kangas, millest moodustub ka kant. Proovisin seekord kandi keeramiseks uut moodust. Pean mainima, et õhemate kangastega toimib hästi, pajalappidega seda rohkem ei kordaks. 

Jooned on õmmeldud 1 cm vahedega. Enne tagumise poole/kandi õmblemist viskasin korraks pesumasinasse (lühiprogrammiga). Võib karvastada ka mehaaniliselt, lisan postituse lõppu video. 

Pajalapid on suurusega 21x21 cm. Kangad on 100% taaskasutus. Kasutasin siin oma vana kollaste roosidega seelikut, mille nooruses ise õmblesin, seda on kolm kihti ja lisaks veel kaks kihti ühest kittelkleidist. Kõige alumine on punane. Tagumine pool on teise ringi poest. Püüdsin sättida nii, et mustrit ettepoole ei tuleks, no peaaegu õnnestus. 




Lisan siia veel mõned videod:

15 märts 2024

Peapael

Vahelduseks õmblemisele väike heegeldus. Hea lihtne teha, saab ruttu valmis ja õpetusvideo ka puust ette ja punaseks tehtud. Kui videot vaatate, siis võtke hääl maha, sest seda pole vaja ja aru ei saa nagunii midagi, kui te just portugali keelt ei valda. 



Üks pilt peas ka: 


Kuna tahtsin esialgu vaid proovida, siis otsisin vanade lõngade hulgast seismajäänud akrüüliseguse helerohelise lõnga ja kuna see tundus liiga erk ja ka liiga peenike, siis lisasin tumedama rohelise mohääri. 

Lõngad: Steinbach Wolle Silber Babi, 47% akrüüli, 22% polüamiidi, 17% villa ja 14% viskoosi, 50g = 190m
Alize peenike mohäär

Heegelnõel: 3,5

10 märts 2024

Nartsiss

 


Vahelduseks üks nartsissiga seinapilt aluspaberitehnikas. Alustasin täpselt aasta tagasi. Algul nägi pilt välja selline:


Küljed sirgeks, serva oranžid ribad ja voodriks tugevam ja tihe vatiinitaoline materjal. Õie ja lehtede ümber on natuke tepingut ka. 


Kuna suvel oli päevavarju heegeldamise maraton, siis pildi lõpetamine jäi oktoobrisse. Siis lisasin tagumise kanga, tegin üles tunneli ülesriputamiseks ja kantisin töö. Saigi valmis ja läks kohe Käsitööklubi juubelinäitusele. 


Peale sügisest näitust läksid osad tööd maakonna raamatukogudesse näitusele ja nii saingi alles nüüd oma nartsissipildi tagasi. Õigeks ajaks, kevad ju enam-vähem käes!

Pildi suurus on 30x37 cm. 
Mustri leiab Paper Panache lehelt. 

04 märts 2024

Lumikellukesed

Järgmine lapivitraaž. Seekord tehtud ümmargusele 30 cm lõuendile seinapildiks. Eeskujuks klaasvitraaž ja muster. Öeldakse, et esimene vasikas ei pruugi aia taha minna, teine aga küll! :) Umbes nii juhtuski. Kasutasin algul sama kanti nagu tulbilinikul. Liimisin kandi paika ja see, mis ma nägin, ei meeldinud mulle. Lai must kant domineeris liialt ja sõi mustri ära, eriti õite osas. Sain siis kitsama kandi ja lõikasin seda veelgi kitsamaks, lõpptulemusena jäi kant 6mm laiuseks (tulbilinikul 8,5mm). Nüüd võis tulemusega rahule jääda! Liimitud kandi mahakakkumisega tuli osa detaile ka välja vahetada - need tumerohelised sädelevad on väga hargnevast kangast. Seekord kasutasingi siidiseid ja sädelevaid kangaid.


Lõuendi servas on veel üks laiem kant, mis on ühest servast äärekandi külge õmmeldud ja tagumise poole külge klammerdatud. 

18 veebruar 2024

Lapivitraaž

Käsitööklubis võtsime seekord teemaks lapivitraaži. Tegelikult alustasin sellega juba eelmisel aastal, kuna pidin natuke ka õpetajaks olema. See esimene suur töö on aga pooleli, st peaaegu valmis, ainult servakant veel puudu, aga selleks tuleb mul korra Karnaluksis käia. 

Täna aga näitan teist tööd, mis on palju väiksem ja sai ruttu valmis - üks kena kevadine tulbilinik. Läbimõõt 29,5 cm. Idee sain Pinterestist, päris vitraažist


Kõigepealt liimisin aerosoolliimiga värvilised detailid valgele taustale. Kanga all on veel 3mm puuvillane vatiin ja õhuke kangas. Siis tegin vabakäetepinguga veidi mustrit valgele taustale. Selles pole ma veel eriti osav, aga õnneks ei paista väga välja ka. Lõpuks liimisin kangaliimiga triigitud kandi paika ja siis õmblesin. Enne servakandi õmblemist lisasin alla veel ühe tumerohelise kanga, sest mulle ei meeldinud heledal taustal mustad tepingud. Servakandi triikisin nii, et tagumine pool on umbes 1-2 mm laiem. Kokku läks ca 4,2 m musta diagonaalkanti. 


Meil siin Põlvas kangapoodi pole. Siis tuleb olla leidlik. Ostsin paar sobivat padjapüüri (rohelised toonid ja punane) ja aeg-ajalt leiab head materjali ka Sõbralt Sõbrale ja Samaaria poest. 


Järgmise lapivitraaži muster on juba välja prinditud ja nüüd sukeldun kangaid otsima. 

10 jaanuar 2024

Veel üks kotike

Enne jõulu sai veel üks kotike tehtud. Põhimõtteliselt samasugune kui see, ainult paar cm kitsam. Need kaks ja suurem ribadest paneeliga kott läksid jõuluvana kotti (töökaaslastele kingituseks). 

Pildid said seekord tehtud kiiruga, päevavalgust polnud kusagilt võtta ja seetõttu ei kannata kriitikat. Aga olgu nad ajaloo huvides siia ikkagi jäädvustatud, tuunisin neid natukenegi paremaks.



07 jaanuar 2024

Küünlaümbris

Ma olen juba ammu tahtnud teha seda küünlaümbrist. Täpsemalt juba aastast 2006. Siis olid meie pulmad ja siis me käisime Šveitsis reisil. Ja Zürichis olles külastasime ka üht Itaaliast pärit naist, Sonjat. Vaat seal Sonja pool ma nägingi sellist küünlaümbrist ja mulle hirmsasti meeldis see. Tegin pilte ka iga kandi pealt, et ehk oskan kodus järgi teha. Need pildid lisan postituse lõppu. Küünlaümbris jäi aga tegemata. Kuni siiani. Eelmisel aastal juba leidsin mõningaid pilte Pinterestist ja nüüd lõpuks sattus kätte ka üks päris hea video, mille järgi julgesin tegutsema hakata. 



Ruudukesed lõikasin 6,5x6,5 cm. Kuna see riie oli kohutavalt hargnev, siis sulatasin kõik servad küünlaleegi peal üle. Tavalise kangaga seda tegema ei pea. Neid ruudukesi läks mul vaja 72. Ühes ringis 8 ja kokku 9 ringi. See oleneb rõnga suurusest ja kui tihedat keegi tahab teha. Mul oli penoplastist rõngas diameetriga 15 cm ja sisse mahub 7 cm jämedune küünal. Igapäevaseks kasutamiseks ostsin ohutuma LED-küünla, need fotod said tehtud päris küünlaga. 


Kõik on kokku pandud ainult nööpnõeltega. Mitte miskit muud siin vaja ei lähe. Vaid rõngas, kangas ja nööpnõelad. Rõnga katsin kõigepealt atlasspaelaga, kangast mul ei jätkunud.



Ja siin siis minu eeskuju aastast 2006. Nüüd lõpuks võib öelda: "Tehtud!" 

01 jaanuar 2024

Jõulukuulid


Ja algabki uus käsitööaasta! Hakkame aga jälle uue hoo ja innuga pihta! Mul on veel eelmise aasta lõpust nii mõnedki asjad näitamata, aga eks ma tasapisi lisan need ka blogisse. Juhtus selline lugu, et vahetult enne jõule jäin täiesti haigeks. Nädal aega voodirežiimil, ei jõule, ei kaunistamist, ei jõululauda ega miskit. Nii see elu kord on. Aga aastavahetuseks ajasin ennast püsti. Tegin veel aasta eelviimasel päeval valmis jõulukuulid emale kingituseks. Tegelikult oli paar tükki juba eelmiste jõulude paiku tehtud. Kokku sai neid kuus. Kolm suuremat, kolm väiksemat. Kangaks ühe pluusi parem ja pahem pool ja paaril kuulil kuldset kangast ka ühelt teiselt pluusilt, õe käest saadud kõik. Ema selle aasta jõulupuule sobisid hästi! Lisan mõned pildid ka ema jõulukuusest.